Jerozolima: Rezurecja przy Grobie PańskimRadio Watykańskie/jad

Rezurekcja przy Grobie Pana Jezusa stanowi kulminacyjny moment Triduum Paschalnego w Jerozolimie. Po raz pierwszy przewodniczył jej mianowany w ubiegłym roku abp Fouad Twal, łaciński patriarcha Jerozolimy. Na zakończenie Mszy procesja trzykrotnie okrążyła kaplicę zmartwychwstania, a przy trzecim okrążeniu przeszła obok kamienia namaszczenia u stóp Golgoty.

W czasie procesji rezurekcyjnej prowadzonej przez patriarchę Twala diakoni w czterech punktach zaśpiewali ewangelie o zmartwychwstaniu Jezusa. W tym symbolicznym geście jerozolimski Kościół pragnie na cztery strony świata rozpowiedzieć radosną nowinę, którą po raz pierwszy usłyszeli od aniołów niewiasty i apostołowie: „Nie ma Go tu! Zmartwychwstał jak powiedział!”. Alleluja wyśpiewane przy pustym Grobie ma wymiar radosnego świadectwa głoszonego na cały świat i dla całego świata.

Tegoroczna Wielkanoc przypada dokładnie miesiąc przed wizytą Benedykta XVI w Jerozolimie. 12 maja Papież będzie celebrował Eucharystię o zmartwychwstaniu w dolinie Cedronu, przy Ogrodzie Oliwnym. Podczas jerozolimskiej rezurekcji modlono się m.in. o obfite owoce papieskiej pielgrzymki.

W rezurekcyjnej eucharystii w Jerozolimie uczestniczyli przedstawiciele Kościołów wschodnich, które wspólnie z franciszkanami sprawują pieczę nad bazyliką Zmartwychwstania. Byli obecni również konsulowie Włoch, Hiszpanii, Francji i Belgii oraz urzędnicy izraelskiego ministerstwa do spraw wyznań.

J. Kraj OFM/ rv

Komentarze