Jerozolima:Obchody Wigilii Paschalnej


Radio Watykańskie/jad

Wielkanocne Alleluja już rano zabrzmiało w Jerozolimie. Wigilia Paschalna odprawiana jest w miejscu Anastasis, czyli Zmartwychwstania, gdzie czczony jest pusty grób Zbawiciela.

Poranne obchody uwarunkowane są programem paschalnych celebracji ustalonym w 1852 r. dekretem sułtana tureckiego i obowiązującym do dziś jako zasada „status quo”.

W kościołach całego świata zapala się paschalną świecę od nowego ognia, zaś w Jerozolimie patriarcha Fouad Twal, który przewodniczył liturgii, zapalił paschał od ciągle płonącej lampki oliwnej przy Grobie Pana Jezusa. Jest to bardzo wymowny znak wskazujący, że Zmartwychwstały Chrystus daje człowiekowi otwartemu na Boga nowy ogień, symbol nowej nadziei i miłości.

Podczas liturgii Słowa Bożego klerycy z seminarium patriarchalnego i franciszkańskiego zaśpiewali siedem czytań ze Starego Testamentu opowiadających o wspaniałych dziełach, których Bóg dokonał od stworzenia aż po nowe przymierze w Jezusie Chrystusie.

Abp Twal, pasterz jerozolimskiego Kościoła i następca apostołów, stojąc przed kaplicą Grobu Pańskiego, zaśpiewał uroczyste Alleluja oraz Ewangelię o zmartwychwstaniu.

W godzinach popołudniowych w bazylice Grobu Pańskiego odbyła się uroczysta procesja, która zatrzymała się przy 14 stacjach rozmieszczonych wewnątrz bazyliki. Historyczne miejsca męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa uczczono śpiewem hymnów, modlitwami oraz okadzeniem.

Liturgia w bazylice Zmartwychwstania w Jerozolimie zakończyła się nocnym czuwaniem, które było radosnym wyśpiewaniem wielkanocnej wiary oraz ufną modlitwą między innymi o pokój dla tej ziemi.

J. Kraj OFM, Ziemia Święta

Komentarze