Ks. prof. W. Chrostowski: podróż papieża ukaże rzeczywiste położenie chrześcijan w Ziemi Świętej


Pielgrzymka Benedykta XVI zwróci uwagę świata na rzeczywiste położenie chrześcijan w Ziemi Świętej, szczególnie katolików.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski opowiedział KAI o znaczeniu podróży do Jordanii, Izraela i Autonomii Palestyńskiej w dniach 8-15 maja. 

Wybitny polski biblista podkreślił, że papieska peregrynacja do Ziemi Świętej – ziemi Starego Testamentu i narodzin wiary w Chrystusa – ma szczególne znaczenie. Podróż Benedykta XVI, tak jak wcześniej pielgrzymki Pawła VI w 1964 r. i Jana Pawła II w 2000 r., wyznacza kierunek „powrotu do korzeni” chrześcijaństwa dlatego szczególnie ważne będzie to, co papież oznajmi światu. W tym kontekście ks. prof. Chrostowski zwrócił uwagę na wizytę Ojca Świętego w Jordanii w dniach 8-11 maja. „Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Ziemia Święta była jedną całością” – powiedział. 

Jego zdaniem, papieska podróż ukaże światowej opinii publicznej trudną sytuację chrześcijan w Ziemi Świętej. „Trzeba zademonstrować, że chrześcijaństwo jest religią żywą, a chrześcijańskie sanktuaria to nie skansen” – oznajmił rozmówca KAI. „Ziemia Święta ma ogromny potencjał religijny i teologiczny, a Benedykt XVI, który jest być może największym teologiem współczesności, z pewnością to wykorzysta” – dodał. Zaznaczył też, że nadchodząca pielgrzymka ma szczególne znaczenie dla rozwoju dialogu chrześcijańsko-judaistycznego. 

Zapytany o najważniejsze miejsca, które papież odwiedzi w Ziemi Świętej, biblista wymienił górę Nebo i Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Jak podaje Księga Powtórzonego Prawa, to z góry Nebo Mojżesz po raz pierwszy ujrzał Ziemię Obiecaną. Ks. Chrostowski przypomniał, że do tego miejsca „nawiązującego do zbawczej ekonomii ludu Izraela” i leżącego obecnie w Jordanii, pielgrzymowali także papieże Paweł VI i Jan Paweł II. „Pragnienie Benedykta XVI się spełni – w odróżnieniu od pragnienia Mojżesza, któremu dane było tylko ujrzeć Ziemię Obiecaną. Ojciec Święty dotrze bowiem do Ziemi Świętej” – zauważył biblista. W Jerozolimie papież odwiedzi miejsce męki i zmartwychwstania Chrystusa. „Krzyż i pusty grób stanowią dwa największe symbole chrześcijańskiego przesłania” – wyjaśnił ks. prof. Chrostowski. 

kw/ju.

Komentarze