Przygotowania do Ramadan 21.08-19.09


Ramadan (po arabsku: رمضان, ramaḍānper., paszto i czecz. ramzan; tur. ramazan) – dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Dla muzułmanówjest święty, gdyż w tym miesiącu rozpoczęło się objawianie Koranuarchanioł Gabriel (arab. Dżibril) ukazał się Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.

Podczas trwania ramadanu od świtu do zmierzchu muzułmaninowi nie wolno spożywać żadnych pokarmów i nie wolno pić żadnych napojów. Przed świtem kiedy jedzą ostatni posiłek przed kolejnym dniem postu, w momencie kiedy usłyszą wołanie do porannej modlitwy, powstrzymują się od dalszego jedzenia i picia. W ramadanie muzułmanie zwykle spożywają dwa posiłki – suhoor przed świtem i iftar po zachodzie słońca. W czasie trwania ramadanu, warto pozdrowić muzułmanina "Kuranı Kerim", a po jego zakończeniu "ʿid Mubarak".

Post to inaczej ochrona przed karą Allaha. Ci, którzy poszczą, wchodzą do raju z bramy "ar Rajan" (gdzie Raj ma 8 bram, a piekło 7, a odległość między bramami wynosi 70 lat. Kobiety ciężarne, karmiące matki, osoby chore psychicznie i podróżujący nie muszą przestrzegać ramadanu. W zamian mogą wybrać sobie 30 dowolnych dni w ciągu roku na post, a w czasie ramadanu nakarmić przynajmniej jedną osobę, której nie stać na przyzwoity posiłek[2].

W ramadanie każdy dobry uczynek "hassanat" jest pomnażany od 10 do 700 razy w Dniu Sądu Ostatecznego. Także w ramadanie jest `noc uświęcająca` tzw. "lejlat al-kadr" (wg Koranu ta noc jest lepsza niż 1000 miesięcy). W świętym miesiącu ramadan są otwarte wszystkie bramy raju, a bramy piekła są zamknięte. Również w tym miesiącu Allah szczególnie i łaskawie wybacza wszystkie grzechy. Dlatego właśnie miesiąc ramadan jest niezwykle ważny w życiu muzułmanina. Ramadan kończy się świętem Id al-Fitr. Jest to m.in. uczta dla uczczenia końca postu, ale jest to święto wynikające raczej z tradycji, niż nakazu religijnego.Na ulicach już widać przygotowania do tego szczególnego miesiąca. Ciekawe jak to będzie, bo mieszkamy jakby nie było wśród nich....


Komentarze