Kustosz Ziemi Świętej o rozmowach izraelsko-palestyńskich


ml (KAI Rzym) / sz, 2010-09-02 
Kustosz Ziemi Świętej o rozmowach izraelsko-palestyńskich fot. Artur Karbowy - fotoKAI
Kustosz Ziemi Świętej, ojciec Pierbattista Pizzaballa ma nadzieję, że wznowione w Waszyngtonie izraelsko-palestyńskie rokowania pokojowe doprowadzą również do wypracowania nowego statusu miejsc świętych na tych terenach.
„Zmiana statusu Starego Miasta, zarysowana przez ministra obrony Ehuda Baraka, ułatwiłyby życie trzech wspólnot religijnych, działających na tym terenie” - mówi o. Pizzaballa rzymskiemu dziennikowi „La Repubblica”.
Włoski franciszkanin przypomina, że w tej chwili każda wspólnota podejmuje swoje inicjatywy zupełnie niezależnie, co „odbija się na stosunkach wewnętrznych” między nimi. „Mam tu na myśli wspólnotę chrześcijańską – jak i na relacjach z pozostałymi społecznościami religijnymi i z lokalnymi władzami, to jest magistratem Jerozolimy” – zaznacza o. Pizzaballa.
Wskazuje przy tym, że obecnie sytuacja religijna na tym terenie leży w kompetencji aż trzech instancji: władz Jerozolimy, urzędu do spraw wyznań ministerstwa spraw wewnętrznych i ministerstwa spraw zagranicznych.
„Ustanowienie jednej struktury, zajmującej się świętymi miejscami przyczyniłoby się do złagodzenia napięć, do jakich nieuchronnie dochodzi, zwłaszcza tutaj, gdzie miejsca święte dla trzech religii znajdują się tak blisko siebie” - uważa kustosz Ziemi Świętej.
O. Pizaballa odniósł się też do jednego z głównych tematów rozmów, jakim będzie podział Jerozolimy. Jego zdaniem, najważniejsze jest, „by Jerozolima zachowała nienaruszony uniwersalny charakter”
Izraelsko-palestyńskie rokowania rozpoczęły się 2 września w Waszyngtonie przy udziale amerykańskiego prezydenta Baraka Obamy. Na czele delegacji Autonomii Palestyńskiej stoi prezydent Mahmud Abbas, a stronę Izraela reprezentuje premier Benjamin Netanjahu.

Komentarze