Dobra rozmowa umacnia ludzkie więzi bardziej niż cokolwiek innego

10 lutego 1924 roku - data, która dla mojego Zgromadzenia jest "dniem urodzin". Dzień związany także z naszą pierwszą Siostrą, sługą Bożą Matką Scholastyką.
Nosiła imię św.Scholastyki, siostry św. Benedykta...
Bardzo spodobało mi się określenie św. Scholastyki jako Patronki Dobrych Rozmów


Pewnego dnia o godz.10.00 rano ks. Alberione przywołał osiem postulantek Córek Św. Pawła, aby dać im wskazania określające życie duchowe i apostolskie. Nowy Instytut miał być przeznaczony na służbę kapłanom Kościoła, szczególnie tym z Rodziny Świętego Pawła, którzy głoszą Ewangelię środkami społecznego komunikowania. Powiedział im, że celowo wybrał ten dzień na założenie nowego zgromadzenia, bo dziś przypada liturgiczne wspomnienie św. Scholastyki, a to imię oznacza"uczennica". Wieczorem tego samego dnia przywołał powtórnie ósemkę dziewcząt i polecił im uformować wspólnotę na czele z Urszulą. Wytyczył też główne linie życia zakonnego i charakterystyczne cechy właściwe dla Pobożnych Uczennic Boskiego Mistrza: życie ukrycia, modlitwy, milczenia i ofiary. Wyznaczył im też spowiednika.
I tak oto począwszy od 1924 roku, dzień 10 II celebrujemy z modlitwą uwielbienia i dziękczynienia Panu, wspominając narodziny naszej wspólnoty Uczennic. Tego dnia  wspominamy nie tylko naszą  pierwszą matkę, ale odświeżamy ducha początków, określonego przez Założyciela poprzez wybór dnia fundacji na dzień wspomnienia Scholastyki = uczennicy; to właśnie imię nadane zostało Urszuli, pierwszej z wielu.
Matka Scholastyka tak pisze, wspominając dzień obłóczyn:
"Kiedy Ojciec Założyciel uznał, że nadszedł czas, aby dać uczennicom w Rodzinie specyficzną cząstkę w postaci Adoracji Eucharystycznej, sporządził projekt stroju z wełnianego materiału w kolorze niebieskim i białym i powiedział mi: Idź z Metyldą kupić ile potrzeba i w tajemnicy przygotujcie habity. Nikt nie powinien się o tym dowiedzieć przed datą obłóczyn wyznaczoną na 25 marca. Zasugerował szczegóły: habit niebieski, luźny, z fałdami; szkaplerz biały z czarną lamówką, a na piersi naszyty haft w kolorze czerwonym przedstawiający  hostię z promieniami; niebieski welon; przy pasku różaniec z piętnastoma tajemnicami. Na przeznaczony dzień wszystko było gotowe."
Wczesnym rankiem osiem kandydatek pojawiło się w kaplicy Towarzystwa Św. Pawła. Były już tam oczekiwane przez Założyciela, który miał przewodniczyć uroczystości; obecni byli także ks. Tymoteusz Giaccardo (najbliższy współpracownik Założyciela, obecnie błogosławiony)  i Matka Tekla Merlo (pierwsza matka Córek Świętego Pawła). Na wezwanie ojca Założyciela Urszula pierwsza przyklęknęła i uchyliła welon, aby dokonać symbolicznego obcięcia kosmyka włosów. Następnie według rytuału ks. Alberione pobłogosławił i wręczył im przygotowane habity. Cała ósemka wyszła do zakrystii, aby się przebrać. Gdy powróciły do kaplicy,  rozpoczął się obrzęd składania profesji. Każda z nich złożyła kolejno śluby prywatne na ręce Założyciela, po czym zostały im nadane nowe imiona zakonne. Urszula przyjęła imię Scholastyka. O zwykłej porze przybyli do kaplicy pozostali członkowie Rodziny Św. Pawła, nieświadomi tego, co się właśnie dokonało, i zaskoczeni widokiem obłóczonej grupy sióstr. Założyciel rozpoczął Eucharystię. W homilii nawiązał do porannego misterium, wyjaśniając swoje zamiary. Potem wszystkim obecnym w kaplicy kapłanom, braciom i siostrom ogłosił uroczyście nazwę nowego instytutu:POBOŻNE UCZENNICE BOSKIEGO MISTRZA. Kontynuując powiedział:

"Od tej pory, w dzień i w nocy, te siostry będą adorować Jezusa obecnego w Eucharystii,wypraszając dla członków Rodziny Św. Pawła wszystkie łaski potrzebne dla osobistego uświęcenia i dla apostolstwa."
Tego samego dnia Założyciel powierzył odpowiedzialność za grupę siostrze Scholastyce, czyniąc ją pierwszą uczennicą i pierwszą matką naszego zgromadzenia. Otrzymawszy od Założyciela habit zakonny, złożywszy na jego ręce pierwsze śluby, przyjąwszy specjalny mandat - natychmiast stała się siostrą Scholastyką i chciała, by właśnie tak ją zawsze nazywano, bez wymieniania tytułów czy funkcji.
     Czuła się maleńka, czuła się niczym, i powtarzała to wiele razy w swoim życiu, ale właśnie ta pokora i zaufanie Bogu, umacniane na modlitwie, dawało jej pewność, że jest zdolna wypełnić swą nową misję.
O godz. 14:00 ks. Alberione i ks. Giaccardo polecili siostrom Scholastyce i Antonietcie, aby rozpoczęły pierwszy turnus Adoracji. W kościele już czekał na nie Boski Mistrz wystawiony w Najświętszym Sakramencie. Po czym Założyciel dodał: 
"Zajmijcie miejsca w  przygotowanych klęcznikach i módlcie się wyznaczonymi modlitwami."     
     Tak oto rozpoczęła się dla Uczennic Boskiego Mistrza wielka i cenna misja wieczystej Adoracji Eucharystycznej.
Na podstawie:
Marialucia Ricci  "Madre Maria Scolastica Rivata.
                                                                                   Fedele Discepola del Divin Maestro."

Komentarze

 1. I niech trwa tak długo, jak tego oczekiwać będzie Chrystus. I niech przez Waszą modlitwę dzieją się cuda, zmieniające ten świat i konkretnych ludzi. Waszą modlitwą oddycha Kościół.

  OdpowiedzUsuń
 2. ...coz...dziekuje i zapraszam do Jerozolimy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczęść Boże na te urodziny!
  Z pielgrzymki wróciliśmy szczęśliwi, zadowoleni i mamy nadzieję, że lepsi choć trochę. Od wczoraj śledzimy siostry zapiski.Cały czas rozmyślamy, jakby tu pojechać do Jerozolimy w ramach wolontariatu.Jeśli Pan Bóg chce, to pokieruje nami tak,że to się uda.
  Smutno z powodu śmierci Biskupa.
  Pozdrawiamy serdecznie. Starsze Małżeństwo:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie starsze?Jesli dobrze pamietam to widzialam tam jeszcze starsze ;). Zapraszam serdecznie!!!Nawet samochodem...

  OdpowiedzUsuń
 5. z okazji urodzin: w dalszym ciągu samych świętych i pięknych powołań! : )
  * modlitwa jest ogromnym darem i pomostem pomiędzy Bogiem a nami więc to ogromna łaska, że fachowo, profesjonalnie oraz wręcz nieustannie się tym Siostry zajmują: )
  * poza tym świetna zmiana tła...progres: )
  *pozdrawiam z zimno - wietrznej PL.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz