W Rzymie zmarł abp Józef Życiński - mój biskup...


Metropolita lubelski, arcybiskup Józef Życiński ( na zdj. archiwalnym z 18.06.2008 roku) zmarł nagle w Rzymie, 10.02.2011.
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Arcybiskup Józef Życiński nie żyje. Metropolita lubelski zmarł nagle w Rzymie w wieku 62 lat. Do Wiecznego Miasta pojechał na sesję plenarną Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, której był członkiem.


Jak podało na stronie internetowej biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, prawdopodobną przyczyną śmierci był wylew krwi do mózgu.

KEP dodała, że informację potwierdził pracownik Casa del Clero, w którym zatrzymał się arcybiskup metropolita lubelski.

Józef Życiński urodził się 1 września 1948 r. w Nowej Wsi koło Piotrkowa Trybunalskiego. W 1972 r., po ukończeniu studiów w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie, przyjął święcenia kapłańskie. W 1976 r. na Wydziale Teologicznym w Krakowie uzyskał stopień naukowy doktora teologii. Drugi stopień doktora, tym razem filozofii, uzyskał na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Habilitował się w roku 1980 na podstawie pracy: „Prostota i dyskonfirmowalność jako kryteria heurystyczne w kosmologii relatywistycznej”.

W latach 1982-1985 pełnił funkcję prodziekana, a od 1988 do 1990 r. dziekana Wydziału Filozoficznego tej uczelni. Jest inicjatorem serii zeszytów Zagadnienia Filozoficzne w Nauce, wydawanych przez PAT, edycji angielskiej Philosophy in Science wydawanej przez PAT, Obserwatorium Watykańskie i Uniwersytet w Tucson, oraz serii wydawniczej Philosophy in Science Library, poświęconej problematyce interdyscyplinarnej, wydawanej przez przy współpracy Obserwatorium Watykańskim.

Od 4 listopada 1990 r. do 14 czerwca 1997 r. był biskupem tarnowskim. Dnia 14 czerwca 1997 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą lubelskim. Ingres do archikatedry lubelskiej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty odbył 29 czerwca 1997 r. Został wówczas 11. rządcą diecezji i drugim metropolitą lubelskim. Pełnił również urząd Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Był też jednym z najbardziej aktywnych członków Papieskiej Rady ds. Kultury.

W latach 1999-2005 należał do Wspólnej Grupy Roboczej Kościoła Katolickiego i Światowej Rady Kościołów.

Przewodniczył Radzie Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej. Uczestniczył również jako konsultor, współpracownik i członek w pracach wielu światowych środowisk naukowych. Był m.in. członkiem Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki w Salzburgu, Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych oraz Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Zasiadał w Radzie Naukowej Fundacji Johna Templetona, przyznającej nagrody określane mianem „teologicznego Nobla”.

Abp Życiński był pomysłodawcą i organizatorem trzech Międzynarodowych Kongresów Kultury, jakie odbyły się w Lublinie.

Otrzymał doktorat honoris causa kilku uczelni, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i lubelskiej Akademii Medycznej.

Był autorem wielu książek eseistycznych o kulturze, nauce, społeczeństwie, m.in. „Medytacje sokratejskie”, „Bóg i ewolucja. Podstawowe pytania ewolucjonizmu chrześcijańskiego”, „Bóg postmodernistów. Wielkie pytania filozofii we współczesnej krytyce moderny”, „Odyseusz czy playboy? Kulturowa odyseja człowieka”. Abp Życiński miał także bogaty dorobek publicystyczny; przez lata systematycznie publikował eseje w „Rzeczpospolitej” (wydania książkowe obejmują pięć zbiorów), co tydzień pisał refleksje biblijne dla „Tygodnika Powszechnego”.

Interesował się filozofią nauki, kosmologią relatywistyczną, metalogiką, historią nauki i badaniem relacji między nauką a wiarą, filozofią procesu Whiteheada i jej rolą we współczesnym wykładzie chrześcijańskiej doktryny.

Komentarze

 1. człowiek odchodzi w momencie gdy jest najbardziej potrzebny...

  OdpowiedzUsuń
 2. Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

  OdpowiedzUsuń
 3. Amen.Szkoda, ze nie bede na pogrzebie...

  OdpowiedzUsuń
 4. Informacje nt pogrzebu i inne informacje na bieżąco aktualizowane wraz z pełnym programem uroczystości pogrzebowych:
  http://diecezja.lublin.pl/

  Plan transmisji internetowych audio i video z uroczystości pogrzebowych

  Informujemy, że na antenie telewizji ITVL (http://www.itvl.pl) i Radia Er (http://radioer.pl) oraz na stronie Archidiecezji Lubelskiej (http://diecezja.lublin.pl) będziemy realizowali transmisje online z uroczystości pogrzebowych Księdza Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego Józefa Życińskiego.

  (...)

  *18.02 - piątek *
  od ok. godziny 12.00
  - 12.15 - Msza św. w kościele akademickim KUL Kard Glemp, Bp Cisło
  - 15.15 - Msza św. z udziałem młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, Ruch Światło-Życie - ks. bp Artur Miziński
  - 18.15 - Nieszpory za zmarłych z udziałem Kapituły Archikatedralnej.
  - 19.00 - Msza św. żałobna z udziałem osób życia konsekrowanego - ks. bp Józef Wróbel
  - czuwanie

  *19.02 - sobota*
  11.00 - Msza św. pogrzebowa. (w Radio Er od 9.30)
  Po zakończeniu Mszy św. procesjonalne przeniesienie ciała do krypt w Archikatedrze oraz złożenie ciała w miejscu wiecznego spoczynku.

  Jednocześnie informujemy, że będziemy starali się jak najszybciej udostępniać materiał dotyczący uroczystości w postaci archiwum na stronie www.

  w tym w Radio Er takze za pośrednictywem internetu:
  http://radioer.pl/

  http://radioer.pl/sluchaj-winamp.m3u
  lub
  http://radioer.pl/sluchaj-wmp.asx
  zapisać pliczek na dysk i uruchomić


  Homilia żałobna po śmierci abp. Józefa Życińskiego - Prymas Polski
  http://www.prymaspolski.pl/index.php?action=fullnews&id=212
  http://www.prymaspolski.pl/index.php?action=fullnews&id=210
  „Jan Paweł II wskazywał na niego jako na jednego z tych kapłanów, którego trzeba brać pod uwagę do posługi biskupiej w Polsce, który jest jednym z wybijających się kapłanów dzięki takim cechom jak prawość charakteru, duch modlitwy, zdolność przepowiadania, walory intelektualne i naukowe - mówił abp. Kowalczyk. - Nigdy nie kazał stać prawdzie za drzwiami”.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz