Jednego ci brakuje... Mk 10, 17-30

 Gdy Jezus wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, zaczął Go pytać: «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?»

Jezus mu rzekł: «Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę».

On Mu odpowiedział: «Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości».

Wtedy Jezus spojrzał na niego z miłością i rzekł mu: «Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną». Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.

Wówczas Jezus spojrzał dookoła i rzekł do swoich uczniów: «Jak trudno tym, którzy mają dostatki, wejść do królestwa Bożego». Uczniowie przerazili się Jego słowami, lecz Jezus powtórnie im rzekł: «Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego tym, którzy w dostatkach pokładają ufność. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego».

A oni tym bardziej się dziwili i mówili między sobą: «Któż więc może być zbawiony?»

Jezus popatrzył na nich i rzekł: «U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe».

Wtedy Piotr zaczął mówić do Niego: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą».

Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci lub pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym».

Myślę, że im więcej mamy (a bardziej chodzi o nasze przywiązanie niż rzeczywiste posiadanie rzeczy materialnych) tym trudniej jest nam zobaczyć jak Jezus patrzy na nas z miłością.

Bo jeśli znajdujemy bezpieczeństwo w kochającej się, zdrowej rodzinie, satysfakcjonującej pracy, miłych ludziach, którzy nas otaczają (bo ten świat nas teraz uczy aby tych niemiłych się wystrzegać dla własnego komfortu psychicznego) i jeśli wstajemy rano i patrząc w lustro mówimy sobie jak się cieszymy na swój widok (no bo szczęście możesz znaleźć jedynie w sobie, w afirmowaniu siebie - kolejny slogan powtarzający się na kanałach społecznościowych) to gdzie miejsce na ubóstwo w imię Jezusa? Nie znam odpowiedzi. Tzn. znam, życie je podpowiada. 

Dla człowieka wierzącego, który naprawdę chce iść za Jezusem, który z Jego łaską naprawdę za Nim idzie, jest coś o wiele większego celem niż bycie zadowolonym z życia.  

Jest wolność od samego siebie.  I to jest to ubóstwo, do którego Jezus zaprasza. Bo taka wolność, takie ubóstwo, daje nadprzyrodzoną siłę do oddania swojego życia za innych. A to na pewno narusza nasz komfort życia. Tylko kogo na to stać? 

U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe.

Komentarze